anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Çocuk yetiştirmenin çocuk bakmaktan daha farklı olduğunu öğrendiğimiz zamandan itibaren anneler de çocuklar kadar kıyaslanır oldu.

Kıyaslama konularından en çarpıcı olanı ise çalışan anne ve çocuğu mu daha çok yıpranıyor yoksa çalışmayan anne ve çocuğu mu? Kıyaslanmak her yaştaki bireyi yorar. Anneler de çocukları gibi kıyaslanmamalı…

Yaşam tarzlarımızın birbirinden farklı olması anneliğin meşakkatli yolunu değiştirmiyor. Sadece anneliğin, zorluklarının ve güzelliklerinin yansıma biçimini değiştiriyor. Çalışan anne sabah kalktığında çocuğunun mimiklerini izleyerek dakikalarca koklama fırsatı bulamaz. İşine yetişmek zorundadır evet. Evde olan annenin buna fırsatı vardır ama iki saat sonra da evde aynı koklaşma devam edemez. Çocuğuyla verimli vakit geçirmenin yollarını aramalıdır. Çalışan anne çocuğunun öğle yemeğini kendi elleriyle hazırlayıp onunla karşılıklı yeme fırsatı bulamaz evet. Ama evdeki anne için de her Allahın günü öğle yemeği menüsü düşünmek o kadar da kolay değildir.

Çalışan anne bazen çocuğunun ilk kelimesini ya da emeklemeye başlamasını kaçırabilir. Bu onu üzer. Ama çalışan annenin çocuğuna sunduğu imkânlar ile çalışmayan annenin çocuğuna sunabileceği imkânlar asla aynı olmayacaktır. Çalışan anneler siz çocuğunuz ile her dışarı faaliyetini babadan onay bekleyerek yapmazsınız ya da bazen babanın saçma bulduğu imkânları da çocuğunuza sunabilirsiniz. Ama çalışmayan annenin böyle bir lüksü yoktur. Bazen istem dışı bir çikolata alışını bile babaya söyler.

Sen çalışmayan anne;

bir çarşamba sabahı birden bire karar verip, boş parkta çocuğun ile kahvaltı edip saatlerce oynayabilirsin. Olmadı mı yarın yaparsın? Ama çalışan anne bu küçük zevkler için planlamalar yapmak zorundadır. Çalışan annenin çoğu zaman çocuğu sosyalleşme konusunda daha başarılıdır. Anneden bağımsız hareket etmeye meyillidir.

Çalışmayan annenin çocuğu annesine biraz daha bağımlıdır ve anne hep evde olduğu için daha çok eleştirilir. Çalışan annenin çocuğunun üzerinde çoğu zaman tek otorite yoktur ve bu da çocuğun tutarsız yetişmesine sebep olabilir. Anne çoğu zaman bu konuda kendini kötü hisseder. Çalışan anne çocuğunu çok özler merak eder. Çalışmayan anne çocuğunu özlemeyi özler… Yüz göz olur. İlişkileri laçkalaşır. Çalışan annenin oynadığı o iki saat çok kıymetli ve güzeldir de çalışmayan anne o iki saatte sonraki iki saati düşünmek zorundadır. Çalışmayan anne biriken ütüyü yarın sabah yapar da çalışan anne o işi o gece bitirmek zorundadır. Çalışan anne ev temizliği için yardımcı edinebilir de çalışmayan anne bu talepte bulunduğunda genelde imalarda bulunulur.

Velhasıl anneler de çocukları kadar özeldir. Kıyaslanamaz. Siz anneler; sizler de kendinizi başka bir anneyle kıyaslamayın. Evet, ikiniz de annesiniz ama yolunuz ve çocuğunuz aynı değil. Siz kendi bahçenizi kendi şartlarınızda güzelleştirin. Başkasının bahçesini ziyaret edin de lütfen baltalamayın.

Nazan Akpolat