anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Şekerin kalp sağlığı ve bel çevresi üzerinde yıkıcı etkileri olabileceği bir sır değil. Bununla birlikte, bilimsel çalışmalar, yüksek şeker seviyelerinin bir çocuğun beyni üzerinde psikolojik iyilikten bilişsel işlevlere kadar olumsuz etkileri olduğu teorisini destekleyen kanıtları da artırabildi.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma çalışması, hafıza ve şekerli içecekler arasında rahatsız edici bir bağlantı buldu. Bu rafine içecekler, büyük miktarlarda yutulduğunda metabolik rahatsızlıklara neden olabilecek yüksek düzeyde karbonhidrat içerir. Çalışma ayrıca, artan şeker alımının beynin normal çalışma yeteneğini engellediğini veya hatta yetişkinlikten önce büyük miktarlarda tüketilmesi durumunda kişinin çevresi hakkında küçük ayrıntıları hatırladığını buldu.

UCLA’daki araştırmacılar 2012 yılında fareler üzerinde bir araştırma yaptılar ve önemli bulgulardan biri, artan şeker alımının beyni yavaşlatarak beyni de yavaşlatmasıydı. Çok fazla fruktoz tüketen farelerin beyin sinaptik aktivitesine zarar verdiğini buldular. Basitçe söylemek gerekirse, beyin hücreleri arasındaki iletişim bozulmuştu. Artan şeker seviyeleri, kan şekeri kontrolü yoluyla beynin işleyişi için hayati önem taşıyan bir hormon olan insüline direnci artırma eğilimindedir.Çocuklarda aşırı şeker seviyeleri, ruh halini sabit tutmaktan sorumlu nörotransmiterlerle etkileşime neden olabilir. Bu genellikle çocuklarda depresyon ve anksiyeteye yol açar. Ayrıca, yüksek şeker seviyeleri, beynin hipokamp olarak bilinen bir bölgesindeki hücrelerin iltihaplanmasına neden olabilir. Bu alan, anıların düzenlenmesi ve saklanmasının yanı sıra duyu ve duyguların bu anılara bağlanmasında kritik bir rol oynar.

Bu hala tartışmalı bir konu olsa da, şekerin hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde bağımlılık yaratan bir etkisi var. İlaçlar gibi şeker de beyni iyi hissettiren bir kimyasal olan dopamin ile doldurur ve böylece beynin normal işleyişine müdahale eder. Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, basit bir milkshake görüntüsünün, kokainin bağımlılarla yaptığı gibi beynin aynı ödül merkezlerini harekete geçirdiğini buldu. Aslında, 2007 yılında yapılan bir başka araştırma, deneklerin (sıçanların) şekerli suyu kokaine tercih ettiğini bulmuştur.