anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo
Çocukluk çağında güçlü kemiklere sahip olmak, yaşam boyu kemik sağlığı için bir temel oluşturur.

Çocuk ve gençken neredeyse tüm kemik yoğunluğumuzu oluşturuyoruz. Kemik oluşturma süreci çoğunlukla 20 yaş civarında biter. Yetişkinler olarak, eski kemiği yeni kemikle değiştiriyoruz ama daha yavaş. Ve zamanla kemiklerimiz zayıflar.

Kemikleri Güçlendirme

Güçlü kemikleri olan çocuklar, yaşamlarında kemik güçsüzlüğünün neden olduğu olumsuzluklardan etkilenmemek adına daha iyi bir şansa sahiptir. Bir ebeveyn olarak, çocukların sağlıklı kemikler için üç temel malzemeyi aldığından emin olabilirsiniz: Kalsiyum, D vitamini ve egzersiz.

Güçlü kemikler oluşturmaya gelince, iki temel besin maddesi vardır: kalsiyum ve D vitamini. Kalsiyum kemiklerinizi ve diş yapınızı desteklerken, D vitamini kalsiyum emilimini ve kemik büyümesini arttırır.

1. Güçlü Kemikler İçin Çocuklara Yüksek Kalsiyumlu Yiyecekler verin

Kalsiyum, sağlıklı kemikler oluşturmak ve kemikleri güçlendirme için bilinen bir mineraldir. Süt ürünlerinde, baklagillerde, bazı fındık ve tohumlarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ayrıca sık sık portakal suyu veya tahıl gibi yiyeceklere de verilebilir.

Yoğurt:

Çoğu insan D vitaminini ciltlerini güneş ışığına maruz bırakarak alırlar, ancak yoğurt gibi bazı yiyecekler D vitamini açısından çok zengindir. Bir bardak yoğurt günlük kalsiyumunuzu almanın en iyi yoludur.

Süt:

Sütün kalsiyum değerinin yüksek olmasının bir nedeni vardır. Günlük kalsiyum dozunuzun% 30’unu size sağlar. Avantajlarını iki katına çıkarmak için D vitamini ile güçlendirilmiş bir marka seçebilirsiniz.

Peynir:

Peynirin kalsiyum dolu olması, fazladan tüketmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece 1 kibrit kutusu peynir günlük kalsiyum değerinizin % 30’undan fazlasını içerir, bu nedenle ölçülü olarak tadını çıkarın.

Balık:

Balıklar, hem D vitamini hem de kalsiyum açısından şaşırtıcı derecede yüksek seviyelere sahiptir.

Yumurta:

Yumurtalar günlük D vitamininizin sadece% 6’sını içermesine rağmen, bunu elde etmenin hızlı ve kolay bir yoludur. Sadece yumurta akılarını tercih etmeyin – kalorileri azaltabilirler, ancak D vitamini yumurta sarısındadır.

Ispanak:

Süt ürünleri yemiyor musunuz? Ispanak, kalsiyum almak için yeni favori yönteminiz olacak. Bir fincan pişmiş ıspanak günlük kalsiyumunuzun yaklaşık% 25’ini karşılar, ayrıca lif, demir ve A vitamini içerir.

Ne yapabilirsiniz?

Çocuklarınızı yüksek kalsiyumlu gıdalar yemeye teşvik edin:

Çocuğunuz süt içsin, doktorunuz veya diyetisyeniniz size yaşa göre ne kadar içeceğinizi söyleyebilir. Küçük çocuklar her gün 2-3 porsiyon az yağlı süt alabilirken, daha büyük çocuklar 4 porsiyona ihtiyaç duyabilir.

Yaygın yiyecekleri yüksek kalsiyumlu versiyonlarla değiştirmeye bakın. Yerfıstığı yağı yerine badem yağı ya da normal meyve suyu yerine kalsiyum takviyeli portakal suyu alın.

2. Güçlü Kemikler İçin Çocuklara D Vitamini Takviyesi Verin

D Vitamini (bazen D3 vitamini etiketli) vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Ancak çoğu çocuk D vitamini içeren birçok yiyecek yememektedir. D vitamini çok çok önemli olduğu için, sağlık uzmanları, diyetlerinde yeteri kadar yetersiz kalmaları durumunda tüm çocukların D vitamini takviyesi almalarını önermektedir.

Ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun ne kadar D vitaminine ihtiyacı olduğunu ve bunu elde etmenin en iyi yolunu doktorunuza, hemşire doktorunuza, doktor yardımcınıza veya bir diyetisyene sorun.

3. Güçlü Kemikler İçin Çocukları Egzersiz Yapmaya Teşvik Edin

Kaslarımız kullandıkça daha da güçlenir. Aynısı kemikler için de geçerlidir. Yürümek, koşmak, zıplamak ve tırmanmak kemikleri güçlendirme açısından güç gerektiren aktiviteler özellikle kemiği inşa etmek için iyidir. Kemiklerimize baskı yapmak için kaslarımızın kuvvetini ve yerçekimini kullanırlar. Basınç, vücutta daha güçlü kemik birikmesini sağlar.

Bisiklete binmek ve yüzmek gibi aktiviteler bu ağırlığa dayanan basıncı oluşturmaz. Genel vücut sağlığı için harikadırlar, ancak çocukların bir tür güç egzersizi yapması gerekir.

Ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun ağırlık kaldırma egzersizleri de dahil olmak üzere her gün en az bir saat fiziksel aktivite aldığından emin olun .

Herkes yeterince kalsiyum, D vitamini almalı ve egzersiz yapmalı. Ancak bunlar çocuklar için çok önemlidir. D vitamini ve kalsiyum da tıbbi tedavinin bir parçası olarak yararlı olabilir.

Sebze tüketmenin çocukluk döneminde sağlıklı kemikler oluşturmasına ve genç erişkinlerde ve yaşlı kadınlarda kemik kütlesini korumasına ayrıca kemikleri güçlendirme konusunda da yardımcı olduğu görülmüştür.

Ayrıca ağırlık kaldırma ve direnç eğitimi egzersizleri yapmak, kemik büyümesi sırasındaki kemik oluşumunu arttırmaya yardımcı olabilir ve düşük kemik yoğunluğu olanlar da dahil yaşlı erişkinlerde kemik sağlığını koruyabilir.