anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Çocuklarda görülen fobilerden biri de doktor fobisidir.

Bu, çocuğun doktor adını duyunca korkması, heyecanlanması ile kendini göstermektedir. Aynı zamanda çocuklar gerekli zamanlarda doktora gitmeli olduklarında ağlayarak, çeşitli hoş olmayan davranışlarla ebeveynlerinin rahatsızlığına neden olurlar. Peki çocuklarda rastlanan bu fobiye sebep nedir? Çocuklarda doktordan korku ne zaman başlıyor?

Muhtemelen evladınızı bebeklik döneminde hekime rahat şekilde götürdüğünüze dikkat etmişsinizdir. Sebep ise onların henüz doktor hakkında hiçbir tasavvurlarının olmamasıdır. Artık çevreyi kavramaya başlayan çocuk doktora giderken orada ona iğne vurulmasının şahidi olduktan sonra doktora gitmekten korkar. Aynı zamanda, çocuğunuz yaramazlık yaptığında, sizi dinlemediğinde,  “Yapma bak yoksa seni doktora götürürüm“, “Böyle yaparsan, doktoru çağıracağam, iğne vursun“, “Yat, yoksa doktor gelecek” gibi ifadeleriniz çocuğunuzda doktorlar hakkında yanlış düşünceler oluşmasına ve bu tasavvurların olumsuz yönde gelişmesine neden olur.

Dikkatli davranın. Çocuğunuzda bu gibi korkular kalıcı olabilir ki, bu da hayatı boyunca bu hissin onu izlemesine, travma şeklinde bellekte kalmasına neden olur. Bunun için dikkatli olmanız ve doktor hakkında çocuklarınızda korkulu bir insan tasavvuru oluşturmamanız önerilir.

Rollü oyunlar oynayın.

Çocuğunuzla birlikte rollü oyunlar oynayın. Bazen onun, bazen ise sizin doktor rolünde olmanızı sağlayın. Hekim çantası alırsanız bu onun hoşuna gider ve ayrıca hekimi bu eşyalardan kullanırken korku duygusu yaşamaz. Rollü oyunlar sırasında çocuğunuzun doktor hakkında olan izlenimini pozitife doğru değişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kandırmayın. 

Çocuğunuzu doktora götürürken onu parka, eğlence merkezine götüreceğinizi söyleyerek evden çıkarmanın iyi bir yöntem olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu yöntem çocuğun size olan güveninin kaybolmasına, aynı zamanda doktor hakkında olumsuz ve yanlış görüşlerine neden olur.

Veri verin.

Kitapta, dergide doktor hakkında verilen bilgileri çocuğunuza anlatın. Bu, onların resimleri (beyaz giyimli, güler yüzlü) hakkında bilgi edinmeniz ve nasıl bir mesleğe sahip olmaları, insanları iyileştirmeleri vb. hakkında bilgileri vermeniz çocuklarınızda doktorlar hakkında güzel düşünceler meydana getirir.

Hekim desteği.

Eğer çocuğunuz her seferinde doktora giderken çok rahatsızlık geçiriyorsa bu bilgiyi çocuğun doktoruna bildirmeniz faydalı olur. Hekimin çocuğunuza doğru yaklaşımı onun korkusunun giderilmesinde daha yakından yardımcı olur.

Hekim fobiniz var mı?

Bildiğiniz gibi, çocuklar ebeveynlerini taklit etmeyi severler. Bazen kendileri de farkında olmadan ebeveynlerinin hislerini kendi üzerlerine aktarıyorlar. Eğer doktor fobiniz varsa, bunu çocuğunuza yansıtmamalısınız. Yansıtırsanız o da sizin gibi aynı korkulara sahip olur.

Endişenizi ortadan kaldırın.

Evladınızı doktora götürürken onun için aşırı rahatsızlık hissi geçiriyorsanız o zaman çocuğunuzun da rahatsızlığına neden olacaksınız. Bunun için çalışınız, çocuğu doktora götürürken rahat olarak ona da bu rahatlık duygusunu aşılayabilirsiniz.

 

Derleme