anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

2 Yaşını dolduran anaokulu çağı miniklerinde bir yanardağ patlaması gibi birden bire ortaya çıkan huy değişikliği diye tabir edilen davranış değişikliği, yaramazlık, laf söz dinlememe,  söylenenin aksini yapma, bağırma çağırma ve istediği yapılmadığı taktirde kendini paralamaya varacak kadar davranış değişiklikleri gürülmektedir.

Bu dönemde minikler zorlu bir döneme girmişlerdir artık. Erkek çocuklar bu dönemde anneye daha çok yakınlaşma, babayı hem rakip hem de arkadaş olarak görme, kız çocuklarda da tam tersi bir durum görülmesi söz konusudur. Ailelerin yapması gereken şey sabırla hareket etmeleri olacaktır.  Bu yaştaki çocuklar kendi özgür iradelerini ifade etme, ben yapabilirim, ben becerebilirim davranışlarını sergileme eğilimindedirler.

Anne ve babalar çocuklarının bu sabır taşını bile çatlatabilecek atraksiyonlarına sabretmeleri de çoğu zaman zor olmaktadır. Kesinlikle şiddet uygulamamalı ve çocuğun ilgisi başka yöne çekilmelidir. Yemek konusunda da aynı şekilde zorlamadan bırakın eninde sonunda acıkacaktır ve tabağındaki yemeği yiyecektir.

Bu işin sırrı sabırlı olmaktır, çatışmaya girmeyin, bırakın çatıştığınız konuda birazdan tıpış tıpış gelip istediğinizi yapacaktır. Anaokulu çocukları için de aynı kurallar geçerlidir, orada da bu tür davranışları sergileyecektir fakat anaokulu öğretmenleri bu işin eğitimini aldıkları için konuya daha profesyonelce yaklaşacaklardır.

Tatlı Çocuklar Anaokulu