anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Okul öncesi çocuklar, her gün yaklaşık 11 ila 12 saat uykuya ihtiyaç duyar. Uyku zamanları hakkında en önemli şey, çocukların uyumak için iyi ve tutarlı alışkanlıklar geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Yatmadan Önce Rutinin Faydaları

Yatma vakti rutini, okul öncesi anaokulu kreş çocuğunuzun yeterince uyumasını sağlamak için harika bir yoldur. Bir tane oluştururken akılda tutulması gereken birkaç şey:

  • Yatmadan önceki yarım saat boyunca bir alıştırma süresi ekleyin.
  • Yatma saatine bağlı kalın, çocuğunuzu hem yarım saat hem de 10 dakika öncesinden uyarın.
  • Tutarlı oyun zamanları ve yemek zamanları belirleyin.
  • Yatmadan önce kafein gibi uyarıcılardan kaçının.
  • Yatak odasını sessiz, rahat ve uyumak için mükemmel hale getirin.
  • Yatağı sadece uyumak için kullanın – oynamak veya TV izlemek için kullanmayın.
  • Yatmadan önce yiyecekleri ve içecekleri sınırlayın.
  • Çocuğunuzun, hangi pijamaların giyeceğini, hangi oyuncağını yatağına alacağını vs. seçmesine izin verin.
  • Yumuşak, dinlendirici bir müzik çalmayı düşünün.
  • Güvenlik hissi için çocuğunuzu rahatça yatağa sokun.

Şekerleme Üzerine Bir Not

Çoğu okul öncesi çocuk hala gün boyunca kestirmeye ihtiyaç duyar . Çok aktif olma eğilimindedirler – koşuşturma, oyun oynama, okula gitme ve çevrelerini keşfetme – bu nedenle onlara yavaşlamaları için özel bir fırsat vermek iyi bir fikirdir. Çocuğunuz uyuya kalmasa bile, rahatlamak için sessiz bir zaman ayırmaya çalışın. (Ve muhtemelen bir moladan da faydalanacaksınız!)

Uyuklamayı teşvik etmenin en iyi yolu, tıpkı yatma vakti gibi, çocuğunuz için bir rutin belirlemektir. Hiçbir eylemi kaçırmamak isteyen okul öncesi çocuğunuz kestirmeye karşı koyabilir, ancak rutinin sağlam ve tutarlı olması önemlidir. Bunun sessiz zaman olduğunu ve çocuğunuzun yataktan çıkmamasını istediğinizi, ancak uyuyamıyorsa yatak odasında sessizce oynamanın sorun olmadığını açıklayın.

Uyku problemleri

Okul öncesi çocuklar kabuslar veya gece korkuları geçirebilir ve uykuya dalmakta zorlandıkları birçok gece olabilir.

Bu zamanlar için çocuğunuzun yatağına yakın tutmak için bir “gece kiti” oluşturun. Kitte bir el feneri, favori bir kitap ve çalınacak bir kaset veya CD bulunabilir. Kiti açıklayın, ardından onu çocuğunuzun gece yarısı ulaşabileceği özel bir yere koyun.

Doldurulmuş hayvanlar ve battaniyeler gibi sevilen nesneler de çocukların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun favorisi yoksa, sıcak, yumuşak bir battaniye veya doldurulmuş bir hayvan seçmek için birlikte alışverişe gidin.

Bazı ebeveynler, uyuyana kadar okul öncesi çocuklarının yanında yatma alışkanlığı kazanırlar. Bu hile geçici olarak yapabilse de, uzun vadede uyku düzenine yardımcı olmaz. Rahatlık ve güven vermek önemlidir, ancak çocukların bağımsız olarak nasıl uyuya kalacaklarını öğrenmeleri gerekir. Çocuğunuzun uyuması için orada bir rutinin kurulması gerekir.

Okul öncesi çocuğunuzun uyku düzeninden endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. İyi bir uykucu :) yetiştirmek için kesin bir yol olmasa da, çoğu çocuk iyi uyuyabilir ve herhangi bir uyku problemi ile uğraşmaz. Anahtar; erken yaşta sağlıklı yatma alışkanlıkları sağlamaktır.

Derleyen: Tatlı Çocuklar Anaokulu