sanal otizm

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki araştırmalar, tabletlerin, televizyonların ve telefonların modern çocuklarda artan Sanal Otizm‘in nedeni olduğunu göstermiştir. Tanınmış Rus çocuk doktoru Komarovsky, blogunda şunlara değindi;

“2 yaşından küçük çocukları telefon ve tabletlerden uzak tutun.”

3-6 yaş arası çocuklar sanal gerçeklikte günde 1-2 saatten fazla vakit geçirmemelidir. Sadece 6 yaşından sonra çocukların elektronik cihazlarda program izlemesine izin verilebilir.

Romanya Otistik Çocuklar Merkezi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, çocukların %90’ı 2-3 yaşlarında otizme yakalanıyor. Günde 4-5 saat televizyon ve tablet izleyen çocuklarda sanal otizm gelişiyor.

sanal otizm

Araştırması hakkında konuşan psikolog Marius Zamfir şunları söyledi:

“Günde 4-5 saat ekran karşısında oturan bebeklerde psikomotor ve konuşma fonksiyonlarında yavaşlama oluyor. Ekran karşısında geçirilen her fazladan saat, ciddi zeka geriliği ve otizme bir adım daha yaklaşmak demektir. Klasik otizm ile sanal otizm arasında ayrım yapmak zordur: Her iki durumda da çocuk çevreye uyum sağlamakta, aynı yere bakmakta, aynı kelimeleri tekrar etmekte, oyun oynamakta ve gördüğü çizgi filmlerdeki karakterlerin sözlerini ve hareketlerini tekrar etmekte güçlük çekmektedir.

Bir fark var: Klasik otizmde biyolojik nörolojik gerilik gerçeği var, diğerinde sanal gerçekliğin neden olduğu nörogelişimde bir gecikme var. Biyolojik bozukluklarda sinapslar neredeyse yenilenmez ve sanal otizmde çocuğu zaman içinde sanallıktan ayırma ve nöronları uyararak onu eski haline getirme şansı vardır.”

Doğa kanunlarına göre, bir çocuk kelimelerin anlamlarını nesneler, insanların eylemleri, sözleri ve açıklamaları aracılığıyla öğrenir. Eylemlerini yaşayan bir insan örneğinde görmelidir. Bir çocuğun beyni, nesneler ve insan dokunuşu olmadan düzgün bir şekilde gelişemez. Ekrandaki ışık ve görüntü, ses çocuğun dikkatini çekebilir ancak beynini gerektiği gibi etkilemez.

Hızlı değişiklikler çocukta olumsuz ve acı verici duygular yaratır, onu agresif ve kontrol edilemez hale getirir. Bu nedenle 0-2 yaş altındaki bebekleri elektronik cihaz ve aletlerden tamamen uzak tutmak, doğayla, aileyle, insanlarla ve gerçeklikle iç içe yetiştirmek gerekir.