anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo
Çocuğunuz için anaokulunda ve ötesinde başarısına katkıda bulunacak erken okuryazarlık deneyimleri oluşturmak için bu ipuçlarını kullanın.

Sağlıklı bir kahvaltının güne doğru bir başlangıç yapması gibi, erken okuryazarlık deneyimleri de çocuklara anaokuluna girmek için doğru başlangıcı sağlar.

Okuryazarlık öncesi becerilerle başlayın ve devam edin

Yapılan araştırmaya göre, anaokuluna kapsamlı bir okuryazarlık öncesi deneyime sahip olan çocuklar, çok az okuryazarlık öncesi deneyime sahip çocuklara göre önemli bir avantajla giriyorlar.

Ebeveynlerin, çocuğuyla günü hakkında okumak veya konuşmak için zaman harcamak yerine televizyonu açma alışkanlığına girmeleri kolaydır. Bu dürtüyle mücadele etmek için, çocuğunuzun başarılı olmaya hazır, okula başlamasını sağlamak için bu kolay ipuçlarını izleyin.

Erken okuryazarlık deneyimini beslemek için 7 ipucu

  • Çocuklarınızla her gün konuşun. Çamaşırları yıkarken, kıyafetlerin renkleri hakkında konuşun. Akşam yemeği hazırlarken, malzemeler ve farklı adımlar hakkında konuşun. Ne kadar basit olursa olsun, çocuğunuzu yeni kelime dağarcığına tanıtmak için her fırsatı kullanın. Çocuğunuzu hayat boyu öğrenen olma yolunda yönlendirmelisiniz..
  • Çocuğunuzu okuma maddesiyle çevreleyin. Kelimeler her yerde—mısır gevreği kutuları, süt kutuları, işaretler, oyuncaklarla bile çocuğunuzun farkında olun! Kelimelerin tek tek harflerden oluştuğunu ve harflerin isimleri ve sesleri olduğunu fark etmesine yardımcı olun. Evde sahip olduğunuz kitaplara çeşitlilik eklemek için yerel kütüphaneye katılın.
  • Çocuğunuza her gün okuyun. Ne kadar meşgul olursanız olun, günde 10 dakika ayırın!
  • Çocuğunuzu sık sık övün. Keşfetmeye, öğrenmeye ve denemeye teşvik edilmesini sağlayın.
  • Kütüphaneye düzenli geziler yapın. Ayda sadece bir kez gitseniz bile, bu tüm aileye fayda sağlayacak bir gezi.
  • Ortak nesnelerin adlarını dizin kartlarına yazın. Nesnelere (masasandalye, kapı vb.) bant etiketleri.) çocuğunuzun odasında. Bu, sayfadaki bu kıvrımların, belirli kombinasyonlarda düzenlendiğinde, bir şey için durduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. En önemli kelimeyi unutma: çocuğunuzun adı!
  • Diğer çocuklarda da okuryazarlığı teşvik edin. Kullanılmış kitap bağış, ya da çocukları davet kütüphane ziyaretleri ile diğerleri ile okuma yazma yeteneği paylaştırın.