anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Çocuk ve Deprem

Sevgili anne ve babalarımız merhaba, öncelikle hepimize geçmiş olsun. Çocuklarımızla birlikte biz de 26.09.2019 tarihinde İstanbul’da 5.8’lik bir depremle büyük bir korku yaşadık. Etraftaki söylemler ve medyadaki haberler korkularımızı harekete geçirmeye devam ediyor.

Bunların yanında gözlerimizin içine korku ve kaygı ile bakıp bizden bir açıklama bekleyen çocuklarımız var. Onlara bu süreçte nasıl yardımcı olabiliriz ona değinmek istiyorum.

Çocuğunuza bugün ne yaşadığını sorun, çocuk size olayları anlatırken arada nasıl hissettin, bunu bedeninde nerede hissettin gibi sorular sorun fakat çocuğun söylediklerini sadece dinleyin yorum katmayın…” evet sallandın, korktun, diyerek söylediklerini ona yansıtın”.

Sonra ona bu depremi bir oyunla açıklayın. Uzun tahta çubuk ya da legoları üst üste koyun ve şunları söyleyin, “toprağın altında kayalar olur ve bunlar bazen bu en altaki lego / tahta çubuk gibi aradan çıkar ya da parçalanır, işte o zaman bu lego/tahta çubuklar gibi evlerimiz, okullarımız, iş yerlerimiz, yollar sallanır. Evet bu sallantılar, seni olduğu gibi herkesi korkutur fakat; bizim evlerimiz depreme karşı dayanıklılar, bize bir şey olmayacak, biz yetişkinler bugün olduğu gibi siz çocukların, yanında olacağız ve sizi koruyacağız deyin”.

Daha sonra siz de ona kendi korkularınızdan bahsedin, neler hissettiniz, bedeninizde ne gibi duyumlar oldu; titremek, sarsılmak, midede yanmalar gibi. Daha sonra ondan şunu isteyin “ hadi gel seninle bu korkumuzu dışarı atalım deyin” çocuğunuz mizaç yapısına göre , bağırabilir (bunun için bir yastık kullanabilirsiniz, çocuğunuz bu yastığa bağırabilir), ağlamak isteyebilir, size sıkı sıkı sarılabilir, yerinde zıplayabilir gibi.

Çocuklar ve yetişkinler duygularını anlattıkça duygusal rahatlama yaşarlar, onlarla bugünü konuşmaktan kaçınmayın. Öncelikle bu korku ve kaygının bir süre devam edeceğini de unutmayın. Rüyalarında, günlük alışkanlıklarında, davranışlarında değişimler olacaktır. Bu sürenin geçici olduğunu bilin ve çocuğunuzun yanında olduğunuzu onu anlayarak göstermeye devam edin. Bu korkuları bir aydan faZla sürerse bir uzman desteği almaktan çekinmeyin.

Psikolog Özlem Turan