anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Yetersiz Uyku

Uykunun, çocukların büyümesinde ve gelişiminde önemli bir yeri vardır. Çocuklardaki yetersiz uyku sorunları çocuklarda; bilişsel, ruhsal ve sosyal becerilerde bazı aksamalara neden olabilmektedir. Uykudaki yetersizlikler ya da uykudaki sık bölünmeler duygu durum üzerinde doğrudan etkileri yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Çocuklarda Uyku Sorunları Her Dönemde Görülür

Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinde uyku sorunlarına sık rastlanmaktadır. Uykuya direnç gösterme, uykuya dalmada zorluk, yalnız uyumaya karşı isteksizlik, gece uykudan sık uyanmak gibi davranışlar yaş ilerledikçe değişim gösterir. Uykudaki yaşanan bu davranım sorunlarının altında; nörolojik, duygusal ve fiziksel nedenler görülmektedir.

Uyku Sorunları ve Sonuçları

Uyku problemi olan çocuklarda, bedensel yakınmalar, anksiyete, depresif davranışlar daha fazla gözlenmektedir. Yaşanan uyku sorunları, yetersiz uyku çocuklarda hareketliliğe, kavgacılığa, sınırlara uymama gibi dışarıdan gözlenebilen davranışlara neden olduğu gibi; üzüntü, korku, endişe, bedensel yakınmalar gibi içsel belirtilere de neden olmaktadır.

Uyku Sorunlarını Aza indirme Yöntemleri

Çocuklarda yaşanan uyku sorunlarını aza indirebilmek için; çocukların gün içinde yeterli oyun oynamalarına fırsat vererek negatif enerjilerini atmalarına olanak sağlanmalıdır. Çocukların, yemek yeme gibi fiziksel ihtiyaçları, vaktinde ve yeterli miktarda  verilmelidir. Çocuğun bedensel rahatsızlıkları fark edilip giderilmelidir. Uyku saatinden en az 2 saat önce çocukların televizyon, telefon izlemelerine ve tablet kullanmalarına izin verilmemelidir.

Çocuklara ”Uyku Öncesi Ritüelleri” kazandırılmalıdır; banyo yaptırmak, çocuğun vücuduna masaj yapmak ve ılık bir bardak süt içirilebilir. Uyku odasının karanlık, ılık, sessiz olasının yanında oda içinde hoş kokuların olası sağlanabilir, klasik müzik kullanımı da çocuğun gevşemesine yardımcı olacaktır. Çocukla gün içinde yaşananlar hakkında sohbet edilebilir. Masal okuma uyku öncesinin vazgeçilmez ritüellerinden bir olmalıdır.

Yapılan tüm yöntemlere rağmen çocuğunuzun uyku sorunu devam ediyorsa; bir uzmandan destek alınız.

Oyun Terapisti  Özlem Akyüz TURAN

Comments are closed