anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Okul öncesi dönem, çocukların öğrenme isteği, genel bilgilerini zenginleştirdiği, başkalarıyla iletişim kurmak, uyum gibi sosyal becerilerini geliştirdiği, çevreye ve dünyaya açıldığı bir dönemdir.

Okul öncesi müfredat, geleneksel eğitim yöntemleri ile birlikte bireysel ve grup çalışmaları, dinlemek, düşünmek, planlamak, değerlendirmek gibi faaliyetleri içermektedir. Yaş grubunun özelliklerine uygun olarak oluşturulan okul öncesi sınıf çocukların benlik kavramı ve saygısını, aynı zamanda kültürel kimliğini şekillendirir, bireysel olarak güçlü oldukları alanlar hakkında bilgi ve bağımsız hareket edebilmek becerisini geliştirir. Bu zaman zarfında sevecen ve duyarlı yöneticilerin kontrolü ile çocuklar kendi davranışlarını kontrol etmeyi öğrenirler.

İyi anaokullarında bulunan 8 özellik:

  1. İyi anaokulunda çocuklar materyaller veya arkadaşları ile oynar ve çalışırlar. Amaçsız dolaşan ve uzun süre sessiz şekilde oturmaya zorlanan çocuklar yoktur.
  2. Çocuklar gün boyunca şekilli kitaplar, boyalar, oyuncak, kutu oyunları gibi birçok etkinlikle meşgul olurlar. Çocuk her zamanını arkadaşlarıyla aynı şeyi yaparak geçirmez.
  3. Sınıflar çocukların yaptıkları eşyalarla doludur ve bunları sergilemekte eşit haklara sahiptir.
  4. Çocuklar rakamları, matematiksel kavramları, harflerin hangi sesi ifade ettiğini günlük hayatın parçası olarak öğrenirler. Bitki ve hayvanların yaşam tarzını incelemek, grup ile birlikte yenen kahvaltı ve öğle yemeği, bahçe oyunları çocuklar için hazırlanan değerli faaliyetlerdir.
  5. Çocuklar anaokulunda uzun vadeli oyun ve keşif fırsatlarına sahiptir. Projeler yaratır, onun üzerinde tekrar çalışır ve düşünürler.
  6. Çocuklar her gün açık havada oynayabilirler. Doğa ile zaman geçirir, keşfederler.
  7. Okul öncesi eğitim programı, desteğe ihtiyacı olanları destekleyecek, yeteneği olanları daha da geliştirecek şekilde hazırlanır. Çocuklar yetenekleriyle ve öğrenme çıkarımları ile birbirlerinden farklılaşırlar. Doğal olarak, her çocuk aynı zaman, faaliyet ve yöntemle öğrenmez.
  8. Çocuklar anaokuluna gitmekten zevk alır, veliler ise çocuklarını güvenerek teslim ederler.

Her anaokulu sınıfı ve müfredat çocukların özellikleri ve ilgi alanlarına göre farklı olur. Ortak olan tek şey çocuğun gelişiminin hedeflenmesidir.