Tatlı çocuklar anaokulu kreş logo

Çocuklarda Ortaya Çıkan Tikler

Tikler, vücudumuzdaki bazı kasların istemdışı, kısa süreli kasılmaları sonucunda oluşan hareketler ve seslerdir. En sık görülen tikler: göz kırpma, kaşları yukarı kaldırma, dudak/burun kıvırma, elini bir yere vurma, omzunu oynatma, ağzını çekme, boğaz temizleme, burun çekme vb.

Tik bozuklukları her yaşta görülebilir ancak genellikle çocuklarda 3 yaşından sonra görülmektedir. En sık görüldüğü yaşlar 7-12 arasındadır.

Çocuklarda Tik Bozukluklarının Görülmesinin Nedenleri

* Genetik ve sosyal faktörler
* Stres, kaygı
* Kuralcı ve titiz anne/baba tutumları
* İlgi ve sevgi yetersizliği
* Sürekli çocuğun davranışlarının eleştirilmesi
* Çocuğun performansının üzerinde beklenti
* Arkadaş ve kardeş kıyaslaması
* Aile içi sorunlar
* Kaygı veren, güvensiz bir ortam
* Kardeş kıskançlığı
* Ailenin sürekli çocuğun tikleri üzerine dikkat çekmesi

Tik’ler ve Güvensizlik Duygusu

Tikler genellikle çocuğun vücuduna zarar vermez ancak tikleri olan çocuklarda çevresel faktörler onların çok fazla zedelenmesine neden olur. Okul ortamında arkadaşlarının dalga geçmesine maruz kalabilirler.

Tikler, toplumumuzda çocuğun sanki istemdışı değil de bilerek yaptığı, ilgi çekmek için yaptığı, inadına yaptığı davranışlar gibi değerlendirilebilir.

Çocuğun sürekli bununla ilgili baskı görmesi, alay edilmesi ya da yapmaması konusunda ısrar edilmesi tam tersi etki gösterir, çocuğun kaygısını ve sıkıntısını arttırır bu nedenle de tikleri arttırır.

Tik’ler Okul Başarısını Etkiler Mi?

Çocuklarda görülen tik bozukluklarının büyük bir kısmı zaman içinde geçer, okul başarısını etkilemez. Ancak takıntıya dönüşmüş tikler okul başarısını etkiler ve bu konuda bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Çocuklarda Tik Bozukluğu Tedavi Edilebilir Mi?

Çocuklardaki tik bozukluğu tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tikleri söndürmede aile, öğretmen ve tedavi ekibinin iş birliği içinde olması önemlidir. Anne, baba, öğretmenin çocuğa destek olması, çocuğun tiklerinin istemli olmadığını kabullenmesi gereklidir. Çocuğa sevildiği hissettirilerek, olumlu benlik algısı ve kendine güven duygusunun geliştirilmesi sağlanmalıdır. Tedavide, çocuğun benlik saygısının arttırılması, aile içi ilişkilerin iyileştirilmesi, stresin azaltılması önemlidir. Tikler kronikleşmişse ilaç tedavisi de eklenmelidir.

MELEK NUR ÜNSAL

No responses yet

Bir yanıt yazın