cocuklara-para-kavrami-nasil-ogretilir

Çocuk ve Para

Çocuklara gençken parayı öğretmek, daha sonraki yaşamlarında sorumlu para yönetiminin temelini oluşturur. Finansal okuryazarlığın önemini vurgulayan ve onları düşünceli bir şekilde harcamaya ve biriktirmeye teşvik eden ebeveynleri olan çocuklar, para konusunda sağlıklı bir bakış açısı geliştirirler.

Çocuklarınıza parayı öğretmeye başlamak hiçbir zaman asla erken değildir. Ancak bunu yapmak sandığınız kadar basit de değil. Bazı ebeveynler, çocuklarına parayı öğretirken kendilerini rahat hissetmeleri için finansal konulardaki bilgilerine yeterince güvenmezler. Diğerleri ise, küçük çocukları parayla ilgili konuşmalarla boğmanın ya da çocukların finansal kavramları anlamak için çok küçük olduğunu düşünmenin uygunsuz olduğuna inanıyor .

Finansal eğitim verilen dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin davranış ve tutumlarını incelendiğinde “küçük yaştaki öğrencilerin finansal konuları öğrenebileceği ve öğrenmenin gelişmiş tutum ve davranışlarla ilişkili olduğu sonucuna varılır” bu da daha sonraki yaşamlarında finansal kapasitelerinin artmasını sağlar.

Para Kavramının Eğitimi

Neredeyse tüm ebeveynler aynı soruları soruyor:

  • Çocuğumla para hakkında konuşmaya ne zaman başlamalıyım?
  • Paranın değerini nasıl öğretirim?
  • Çocuğumu, bir üniversite eğitiminin buna değer olduğuna nasıl ikna edebilirim?

Çocuklarla para hakkında konuşma konusunun, biz günlük yaşamlarımızı sürdürürken doğal olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Ebeveynler, çocuklarının bir ömür boyu finansal başarı için temel oluşturmaya başlamalarına yardımcı olmak için bu “öğretilebilir anlardan” yararlanabilirler.