cocuklar-cinsel-gelisim

            Çocukların cinsiyetle ilgili konularda bilgi edinmeye ihtiyacı vardır. Bundan kastedilen cinsel ilişki değildir. Ama çocuklar kendi bedenlerini tanımalıdırlar.

Cinsel Gelişim

* Çocuğunuzu cinsellik konusunda eğitmeye başlamadan ve çocuğunuz size sorular sormaya başlamadan önce, eşinizle konuşun ve birbirinizi yalanlamadan çocuğa ne cevap vereceğinize karar verin.

* Çocuğun istediği kadar soru sormasına izin verin, bütün soruları yanıtlayın. Çocuğa yaşına uygun, basit ve kısa yanıtlar verin. Gereksiz ayrıntılara girmekten kaçının.

* Çocuğa karşı açık ve doğal olun. Cinsellikten söz etmenin çok doğal bir şey olduğu konusunda önce kendinizi ikna edin. Sıkılmadan, utanmadan, yüzünüz kızarmadan veya kelimeleri ağzınızda gevelemeden konuşun. Böylece çocuk cinselliğin doğal bir şey mesajını alır.

* Soru sorma şekli ne kadar komik veya saf olursa olsun sakın gülmeyin ve taklit etmeyin, ederseniz sorduğu soru için utanç duyabilir ve bir daha soru sormaktan kaçınır. Bu konuları yanlış kaynaklardan öğrenmesine neden olabilirsiniz.

* Çocuğunuzun sorularına doğru yanıt verin. Yanlış veya kaçamak yanıtlar çocuğun size olan güvenini sarsabilir.

* Gelen sorunun cevabını bilmiyorsanız, biraz araştırdıktan sonra bu konuyu tekrar ele alacağınızı söyleyin. Ancak sözünüzü tutun ve sorusunu yanıtlayın.

* Sabırlı olun, bir soruyu tekrar tekrar sorarsa her seferinde tekrar yanıtlayın.

* 5-6 yaşına kadar, size cinsellikle ilgili herhangi bir soru sormamışsa onu teşvik etmek amacıyla sorular sorun. Aileye katılan yeni bir bebek, çevrenizde olan hamile bir kadın, gazetede bir haber veya bir kitap bu konuları açmanız için bir fırsat olabilir.

* Duygu ve değerleriniz hakkında konuşun. Bilimsel gerçeklerin dışında aile, bağlılık, inanç, saygı ve sorumluluk vb. konulardan bahsedin.

* Kendi mahremiyetinizi koruyun. Cinsel hayatın özel konu olduğunu ve başkalarıyla paylaşılmaması gerektiğini vurgulayın.

Çocuğunuzu Cinsel Organıyla Oynarken Görürseniz:

* Sakin olun ve bu durumun çok doğal ve çocuk gelişiminin bir parçası olduğunu unutmayın

(Sık olan ve çocuğun kendinden geçtiği durumlar çocukluk dönemi mastürbasyonu olabilir. Bu konuya dikkat edip uzman desteği almanız gerekebilir.)

* Çocuğunuzu azarlamayın, ceza vermeyin veya utandırmayın, ne yaptığını fark etmemiş gibi davranarak dikkatini başka bir tarafa çekmeye çalışın.

* Çocuğunuza çok sert ve sıkı giysiler giydirmeyin.

* Sevgi ve ilgi gösterin, birlikte daha fazla zaman geçirin.

Sizinle Aynı Yatağı veya Odayı Paylaşmak İsteyen Çocuğa Nasıl ‘’Hayır’’ Denilebilir?

Bununla ilgili yapabileceğiniz şunlardır:

* Oda ve yatağını daha sevimli hale getirin: Çocuğun odasını elinizden geldiğince güzel ve çekici olmasını sağlayın. Odasını düzenlerken onun da fikrini sorarak katılımını sağlayın, böylece odasını daha fazla sahiplenir.

* Övgü: Kendi yatağında yattığında onu övün ve bir yetişkin gibi kendi yatağında uyuduğu için ne kadar mutlu olduğunuzu söyleyin.

* Korkularını yenmesi için ona yardımcı olun: Çocuğunuz korktuğu için sizin yanınızda kalmak istediğini söylüyorsa, korkularını yenmesi için ona yardımcı olun. Bütün bunlara rağmen çocuk hala sizinle yatmak konusunda ısrar ediyorsa, bir psikolog veya psikiyatri uzmanına danışmanız yararlı olacaktır.

 

AKDEM

Psikolog Özlem A. TURAN