anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Teknoloji dünyasında çocuklar…

Günümüzde hayatlarında teknolojinin gömülü olduğu çocuklar, dijital bir dünyada büyümektedirler. Çocukları oyuna dahil etmek için yapılan oyuncak bilgisayarlar, cep telefonları ve klavyeler mevcuttur. Etrafında bolca tv, tablet, bilgisayar, cep telefonu, mp3 çalar vb cihazlar olan çocuklar bunlarla oynamak için hem çok istekli hem de bunların kullanımının genellikle yaşlarına uygn olmamasından kaynaklanan zararlar da göz ardı edilmemelidir.

Bir çok teknolojiyle çalışmak gerçekten kolaylık sağlıyor. Birlikte fotoğraf çektirmek, diz üstü bilgisayardan web sitelerini gezmek, elektronik klavyeleri kullanmak… gibi. Çocuklara medya olanaklarını kullanma, teknolojiyi tanıma gibi fırsatların sunulması onların 21. yüz yılın bireyleri olarak donanımlı olmalarını sağlayacaktır. Yetişkinlerin desteğiyle günlük yaşamda çocukların teknoloji anlayışına yön vermek onların kendilerine güvenlerini destekleyen en iyi anahtardır.

Çocuklar, bulundukları ortama hiç bir zaman pasif kalmamışlardır. Televizyon izlerken bile sessiz sedasız oturan çocuklar müziğin ve dansın eşliğinde hoplayıp zıplayıp oynamak isterler. Bazen battaniye bir sahne olur, süpürge mikrofon, hayal güçlerini kullanarak hareket edebilirler. Onlar için kullanılabilir malzemeler temin etmek ve onları hayal güçlerini geliştirmek için teşvik etmek gerekir.

5 Yaşındaki bir çocuğun ebeveyn yardımı olmadan bilgisayar kullanması azımsanamayacak bir yetenektir. Onları web siteleri, sesli ve görsel yayınlar, anlam yüklü oyunlar, hikayelere aşina kılmak ve bu tür interaktif aktivtelere teşvik etmek, yetişkin desteği sağlamak, kontrol mekanizmalarıyla kontrol altında izleyerek yönlendirmelidir.

Çevrimiçi ortam

Çocukları çevrimiçi ortamda her zaman güven altında tutmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu, interneti çocuk için daha güvenli ve daha eğlenceli bir hale getirir. Onlara ailenin oturduğu odada internet kullandırmalı, hatta sadece kısayollarını kaydettiğiniz internet sitelerine girmelerine izin vermelisiniz.

Küçük yaşta sayılabilecek çocukların bile klavye kullanmaya heveslenmesi oldukça ilginçtir. Onlara güvenli web siteleri üzerinde tuşlara basarak alıştırmalar yaptırabilir, çocuklar için interaktif uygulamaları yardımınızla kullanmasını sağlayabilirsiniz. Sonra bir de bakın ki kendi kendine ne kadar hızlı ilerlediğini göreceksiniz.

Uzakta yaşayan akrabalarınızla çeşitli mesjlaşma yazılımları kullanarak haberleşirken, çocuğun buna müdahil olması, neyi nasıl kullandığınızı görmesi açısından önemlidir. Hele ki iki dil kullanan çocukların uzaktaki akrabalarıyla 2. dillerini kullanarak konuşması dil öğrenimi açısından da büyük avantaj sağlayacaktır. Kamera nasıl çalıştırılır, iletişim nasıl sağlanır bunların hepsini görerek öğrenecektir.

Tatlı Çocuklar Anaokulu