muzik-cocuk-gelisimi-uzerindeki-etkisi

Müziğin Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkisi

Müzik, estetik eğitim için en etkili yöntemlerden biri olagelmiştir. Çocuklarda sevinç ve üzüntü dışında birçok farklı duygu uyandıran müzik, sadece manevi olarak değil, aynı zamanda çocuklar üzerinde fiziksel bir etkiye de sahiptir.

Anaokulu müzik öğretmenleri her zaman müziğin çocuk üzerindeki etkisinden bahsederler:

Çocuklar şarkı söylerken nefes alıp vermelerinin normalleştiğini söylüyorlar: “Ayrıca solunum kabiliyetleri artıyor ve ses telleri gelişiyor.

Müzik programları her yaş grubu için müzik materyali içeriyor. 2-3 yaştan 5-6 yaşa kadar mevcut. Müzik sayesinde çocuklar çevreye olan tutumlarını da değiştiriyorlar. İçlerinde insan, doğa, hayvan sevgisi büyüyor. Derslerde çocuklara dünya müziğini dinleme ve bestecilerin izlenimini oluşturma şansı vermeye çalışıyoruz.

Anaokulu çocuklarımızla birlikte müzik dinliyoruz. Her hafta düzenli olarak belirli günlerde okul genelinde müzikli dersler yapıyor, müzikli oyunlar oynuyor ve öğrenerek eğleniyoruz.

Genel olarak, çocuklar müziğe farklı ilgi duyuyorlar. Onları dinlendirmeye de çalışıyoruz. Sizler de hem eğlenmelerine hem dinlenmelerine izin verin. Farklı oyunlar oynuyoruz. Çocuklar hareketli oyunlara bayılırlar. Derslerin sonunda bazı aksiyon oyunları da oluyor. Çocuklar bundan çok zevk alıyor.

Comments are closed