anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Çalışan Anneler

Bu devirde kadınların iş hayatındaki yeri hamilelik ve doğum sonrası süreçte kendisi ve çocuk için oldukça sıkıntılı ve zor oluyor. Bu durum için çareler aranırken kreş veya anaokulu seçenekleri bir nebze de olsa imdada yetişiyor. İstatistiki veriler anne olmanın, hatta çalışan anne olmanın zor olduğunu gösteriyor. Kadınların %26’sı doğum sonrası izin konusunda sorun yaşadıklarını belirtiyor. %20’si ise bebekleri henüz üç aylık olmamışken tekrar çalışma hayatına döndüklerini belirtiyor.

Çalışmanın beraberinde getirdiği çocukla yeteri kadar ilgilenememe duygusu anneler için kendini kötü hissetme, stres ve suçlu hissetme gibi duygularla ön plana çıkıyor. Çocuklarını güvendikleri birine veya anaokuluna kreşe teslim ettiklerinde daha rahatladıkları görülüyor. Okulun anneye çocuk hakkında her türlü bilgiyi günlük olarak sunması da anne için önem  arz etmektedir.

Etkinlik

İlk olarak annenin bu eksik yönünün farkına varması ve bu açığı kapatması için çocuğuyla birlikte yapabilecekleri etkinliklere katılması, birlikte geçirdikleri zamanı daha verimli kullanarak güzel zaman geçirmeleri hem anne hem de çocuk için hafızalarına kazınacak güzel saatler ve günler olarak geçer. Anne ve bebeğin bu tür etkinlikler dışında sürekli bir arada olmaları gerekmiyor. Hatta anne akşam eve geldiğinde bebeğinin uzaktan bir süre izleyerek ondaki günlük değişimleri gözlemleyebilir ve anne bebek ilişkisi gün geçtikçe daha samimi bir hale gelecektir.

Eşlerinden yeri kadar destek göremeyen çalışan anneler ilk olarak bir durum değerlendirmesi yapmalıdırlar. Bu destek yoksunluğunun nedeni kendi iş yoğunlukları mı yoksa karşı tarafa olan güvensizlikten mi bunu çözerek destekle ilgili beklentilerini karşılamalıdırlar. Eşlere çocuk bakımı ile ilgili kitaplar okutmak, yayınlar izletmek, sorumluluk vermek, sonuçlarını izlemek ve sonrasında onları destekleyerek bunu daha iyi yapmalarını sağlamak daha faydacı bir yaklaşım olarak görülmektedir.

Eşler

Eşlerle birlikte bu konuda yardım alınabilecek, kreş, anaokulu, bakıcı, varsa yakın akraba da doğru bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabi bu konuda güvenilir okul veya güvenilir bakıcı bulmak oldukça zor. Okul konusunda dikkat etmeniz gereken kriterler sitemizde bir başka makalede yer almaktır. Merak ettiğiniz tüm konuları arama bölümünden arayarak takip edebilirsiniz.

Tatlı Çocuklar Anaokulu