Çocuğunuz büyük nesneleri daha kolay hareket ettirir. Örneğin itmeli/çekmeli oyuncaklar gibi. Oyuncağını iterek mobilyaların aralarından geçmek onun için ralli tadındadır.
Çocuğunuzun üzgün olduğunu anladığınızda, hemen teselli etmeye girişmek yerine, ‘Üzgün olduğunu anlıyorum’” diyerek duygularını paylaşın. Böyle yaklaşmanız, onun kendi durumunu anlaması ve bununla daha iyi başa çıkmasına yardımcı olur.

Çocuğunuz artık kitapta gördüğü bir resim ile gerçek nesneleri birleştirebilir. Kitaptaki bir resmi gösterin, örneğin bir halı olsun, çocuğunuz da belki size odadaki halıyı gösterebilir.
Çocuklar sayıları öncelikle doğal yollardan öğrenirler. Bebekliğinden beri çeşitli vesilelerle onunla sayı sayabilirsiniz.

Evde renkli rakamları olan saat, ya da sayı şeklinde magnetlerle ilk tanışma başlayabilir. Tüm bunlar çocuğunuzun sayıları öğrenmesini hızlandırır. Sayıları ezbere sayıyor olabilir, ama rakamları tanıması daha sonraki yaşlarda olur. Küçük parmaklarla sayı oyunları oynayabilirsiniz. Kaç tane tişörtü olduğunu birlikte sayabilirsiniz.

Kaynak: İlk6Yıl

Comments are closed