anaokulu-kucukcemece-kres-tatli-cocuklar-logo

Çocuklar aileleriyle birlikte yemek yediğinde neler öğrenirler?

Aile yemeği sadece düzenli bir toplantı değildir. Bu bir, duyguları ifade etme fırsatıdır. Seni seviyorum, benim için değerlisin, seninle zaman geçirmek istiyorum demenin diğer adıdır.

Herkes lezzetli yiyecekleri sever ancak birçok insan maalesef kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinde bir arada olma geleneğini unutmuştur.

Masada yapılan aile yemeği toplantıları, yemek yeme, konuşma, gülme, sevgiyi ifade etme, birbirlerini destekleme fırsatıdır. Aile üyelerini bir araya getirir, ilişkilerin güçlendirilmesine katkıda bulunur.

Neler öğrenilir?

  • Düzenli ve uygun beslenme.
  • Uygun davranış. Örneğin, bir çocuk babası, annesi, erkek kardeşi ve kız kardeşi ile bir yemek paylaşırken cömert olmayı öğrenir.
  • İletişim kurmak. Masada çocuklar, saygıyla konuşmayı ve dinlemeyi, kelime hazinelerini zenginleştirmeyi ve düşüncelerini doğru ifade etmeyi öğrenirler.
  • İşbirliği. Çocukların ailesiyle bir arada yemek yemesi, ailenin diğer üyelerine hizmet etmesi ve masa temizleme sürecine katılmaları önemlidir. Daha büyük çocuklar, aile üyelerinin yemek hazırlamalarına bile yardımcı olabilir.

Evde böyle sıcak bir atmosferin olması, çocukların daha iyi yaşamasına yardımcı olur. Bu durumda, öğrenme sürecinde daha az stresli ve daha üretken olurlar. Anaokulu yemek saatlerinde de bir arada yemek yiyen çocuklar, tüm bu deneyimleri öğretmenleri ve arkadaşlarıyla birlikte yaşarlar.